Vodácký maraton na Berounce


Průběh 36. až 40. ročníku, přehled o podmínkách, výsledky

36. ročník - 2013

Tak, a jdeme do další „pětiletky“ Vodáckého maratonu na Berounce. Již osmou v pořadí jsme načali 36. ročníkem, který se zase klasicky jel předposlední sobotu v květnu, tentokrát to bylo 18. Při tomto ročníku měli závodníci téměř ideální podmínky, protože na Bílé hoře byl naměřen druhý největší průtok v historii maratonu, a to 27,6 m3/s. Od roku 1995 se také vede statistika průtoku vody v 11:30 hodin v Liblíně, kde bylo letos naměřeno rekordních 42,0 m3/s. Voda v Berounce měla svých obvyklých 11° a teplota vzduchu přes den dosáhla necelých 20°, což je pro závodníky také velice příjemné. Takže se nám nikdo nespálil, ani nikdo do cíle nepřijel
s omrzlinami.

Na start se postavilo celkem 95 lodí, z toho 86 jich dojelo do limitu. Posádky zbývajících devíti lodí měly buď nějakou kolizi, nebo to prostě vzdaly. Nic proti tomu, ale myslíme si, že ujet 58,3 kilometru v limitu 9:15 hodin, je zvládnutelné pro každého, kdo jenom trochu pádluje. Ale podél trati je mnoho nástrah v podobě hospod a kiosků, a tak někteří závodníci neodolají, což je pro nás také pochopitelné. Na řece tak v jednu dobu současně jelo 86 deblovek, 1 pramice a 8 kajaků.

Absolutním vítězem tohoto ročníku se stala posádka Vladimír Navara a Vít Navara, která pomyslnou cílovou pásku protrhla za 5:07:28 hodin. Druzí dojeli Otakar Venta a Stanislav Hamák v čase 5:10:16 a s časem 5.17:23 na třetím místě skončila posádka ve složení Miroslav Hájek a Jan Šárka. Největší vzájemný boj svedly posádky na 4. a 5. Místě, protože jejich vzájemný rozdíl v cíli byl jen 26 sekund.

V jednotlivých kategoriích to dopadlo následovně: DětskáMiroslav Nejedlý a Ondřej Nejedlý (6:00:58); DámskáZuzana Čiháková a Jana Štěrbová (6:14:51); Mix-juniorJiří Šach a Ladislava Vlčková (6:02:37; Mix-seniorJan Pazourek a Jana Lagnerová (5:22:29); JuniořiJan Balner a Zdeněk Valenta (5:59:52); MužiVladimír Navara a Vít Navara (5:07:28); ChlapiOtakar Venta a Stanislav Hamák (5:10:16); VeterániJiří Semrád a Miroslav Šmíd (5:35:55); jediná, a tím pádem také vítězná posádka pramice Martin Chaloupka, Lukáš Cibulka, Luděk Veselý, Jan Sláma a Michal Ducháček měla čas 7:09:46 a nejrychlejším kajakářem byl Jakub Zeman (4:29:30), který tak dosáhl nejlepšího času ročníku.

Nejmladším závodníkem 36. ročníku se stal Petr Hammerbauer, který trať dlouhou 58,3 kilometru zdolal ve svých 8 letech, 11 měsících a 18 dnech. Naopak nejstarším závodníkem tohoto ročníku byl opět Josef Švarc, který závod zvládl v 70 letech, 7 měsících, 29 dnech a ve své kategorii dojel na pěkném čtvrtém místě.

 

37. ročník - 2014

To, co předcházelo startu 37. ročníku, v nás vyvolávalo velké obavy. V zimě nebyl téměř žádný sníh a celé jaro bylo srážkově podprůměrné. S hrůzou jsme sledovali stav vody v Berounce, ve které se objevovala suchá místa, která tam nikdy předtím nebyla. Ani průběžné informace z dispečinku Povodí Vltavy nebyly příznivé a výhled na nějaké zlepšení byl mizivý. Přesto slíbili, že udělají maximum, aby se průtok při závodě zlepšil. Situace byla tak kritická, že některé kmenové posádky se z obavy, že velkou část závodu budou brodit, ani na letošní ročník nepřihlásily. K tomu všemu byla předpověď počasí na 24. května a dny předcházející velice nepříznivá, protože předpovídali přívalové deště, krupobití a silný vítr. Ale bůh Vodáckého maratonu opět byl na naší straně, předpověď počasí nebyla zas tak pravdivá a dispečink Povodí Vltavy upustil z pěti vodních nádrží co mohl, čímž průtok v Berounce navýšil o 8,7 m3/s. Takže nakonec se jelo při výšce vody 118,1 a průtoku 12,2 m3/s na vodočtu Bílá hora, což je sice dvanáctý nejnižší stav za celou historii Vodáckého maratonu, ale my jsme za něj byli vděční. Mimo krátké bouřky okolo čtvrté hodiny odpoledne bylo pěkné počasí a do vyhlašování vše stačilo vyschnout.

Celkem při 37. ročníku odstartovalo 108 lodí a ve stanoveném limitu dojelo do cíle v Branově 92 lodí. Při letošních podmínkách to považujeme za úspěch a svědčí to také o kvalitě a závodním duchu členů posádek. Letos měl na maratonu premiéru raft, jehož posádka si také zaslouží obdiv, protože do cíle dojela těsně po limitu. V historii maratonu první kajakářka Katka Šmídová sice také limit nezvládla, ale pokud bude víc vody, tak v příštích ročnících jistě bude svým mužským protějškům zdatným soupeřem, teda soupeřkou.

V absolutním pořadí 37. ročníku Vodáckého maratonu na Berounce zvítězila posádka ve složení Jan Pazourek a Roman Mornštejn v čase 5:44,36, druzí s časem 5:47,50 byli Otakar Venta a Stanislav Hamák a na třetím místě v čase 5:59,03 dojeli Miroslav Hájek a Jan Šárka.

Letošní vítězné posádky jednotlivých kategorií: Dětská – Miroslav Nejedlý a Ondřej Nejedlý (7:11,49); Dámská - Zuzana Čiháková a Jana Štěrbová (6:57,59); Mix-Junior – Michal Urbánek a Eliška Doležalová (7:12,40); Mix-senior – Jiří Johan a Dana Johanová; Junioři – Vladimír Josífek a Miroslav Jozífek; Muži – Vladimír Navara a Vít Navara; Chlapi – Jan Pazourek a Roman Mornštejn; Veteráni – Jaroslav Sýkora a Jiří Činčera. Nejrychlejším kajakářem byl Jakub Zeman, který trať maratonu zvládl za 4:48,44. Někdy okolo půl šesté, tedy necelou čtvrthodinu po limitu, dojela do cíle posádka raftu ve složení Jan Syka, Ondřej Horák, Pavel Krajíček, Zdeněk Vavroušek, Ivo Lepič a James Stent. Uvádíme je zde proto, že při tak malém průtoku vody v Berounce, si kluci za svůj výkon obdiv zasluhují. Večer pak slíbili, že příští rok určitě zase přijedou a tentokrát, že to v limitu s přehledem zvládnou.

Ve svých 12 letech 3 měsících a 11 dnech odjela za 9:06,12 celý 37. ročník Vodáckého maratonu na Berounce nejmladší závodnice Jindřiška Zajacová. Nejstarším závodníkem, a to již pošesté, byl opět Josef Švarc, který dosáhl času 7:47:43. Ať nejmladší nebo nejstarší, tak určitě u obou obdivuhodný výkon.

 

38. ročník - 2015

Příprava tábořiště v Branově pro dojezd a zázemí závodníků i ostatních návštěvníků začíná vždy ve čtvrtek před závodem nakládáním materiálu a věcí. Po naplnění dvou nákladních aut a třech osobních si dáme kafe a každoročně padne otázka „Máme všechno?“ Jediná holka, která s partou deseti chlapů jezdí pomáhat stavět, letos odpověděla: „Myslím, že nám nic nechybí, dokonce jsem vzala i kondomy, kdyby z vás někdo chtěl.“ Jen jsme na sebe koukli a v tu ránu bylo deset rukou nahoře. Ale přísahám, zůstalo jen při těch zvednutých rukách, protože na nějaké radovánky opravdu v Branově čas ani síla nezbývá. A to i letos při 38. ročníku Vodáckého maratonu na Berounce.

Po celé jaro 2015 byly průtoky v celém povodí Berounky výrazně podprůměrné. Dispečink Povodí Vltavy v Plzni však i v letošním roce udělal maximum, co mohl. Pro potřeby vodáckého maratonu bylo k nalepšení průtoku využito pěti nádrží, a to Hracholusky (+5,0 m3/s), České Údolí (+2,5 m3/s), Nýrsko (+1,0 m3/s), Klabava (+1,0 m3/s) a Žlutice (+1,0 m3/s). Takže pro samotný závod, který se jel v sobotu 23. května 2015, byly nakonec podmínky týkající se vody, víc než slušné, protože na vodočtu Bílá hora byla výška vody 130 cm, průtok 15,6 m3/s a na vodočtu v Liblíně 53,5 cm a průtok 22,1 m3/s.

Přesto, že předpovědi počasí byly pro letošní vodácký maraton katastrofální, tak trochu deště jsme chytli jen ve čtvrtek k večeru. Od pátku až do neděle už nepršelo a závodníci do cíle dojížděli při teplotě okolo 24°C, což je ideální. Jediným a dosti závažným problémem byl ale letos silný vítr, který, jak jinak, foukal proti proudu a po celou dobu maratonu znepříjemňoval závodníkům život. Celkem letos odstartovalo 83 kánoí a z toho jich do cíle dojelo v limitu 74. Dále to bylo 9 kajaků a pouze jeden z kajakářů časový limit nezvládl. Ve startovním poli jsme mohli mít i jeden raft, ale bohužel půjčovna posádce zapůjčila raft, který měl vadné ventily a nešel nafouknout. Všichni členové posádky tak alespoň symbolicky odstartovali skokem do vody.

V absolutním pořadí 38. ročníku Vodáckého maratonu na Berounce zvítězila posádka ve složení Jan Pazourek a Roman Mornštejn v čase 5:45,18, druzí s časem 5:55,00 byli Vladimír Navara a Jiří Cisler a na třetím místě v čase 6:01,07 dojeli Otakar Venta a Stanislav Hamák.

Vítězné posádky letošního 38. ročníku Vodáckého maratonu na Berounce v jednotlivých kategoriích: Dětská – Milan Fencl a Ondřej Fencl (6:55,50); Dámská - Zuzana Škvorová a Jana Štěrbová (7:07,46); Mix – Jiří Šach a Ladislava Vlčková (6:59,58); Mix-senior – Josef Březina a Ludmila Březinová (7:17,52); Junioři – Miroslav Nejedlý a Ondřej Nejedlý (6:38,35); Muži – Vítězslav Vondra a Josef Achylleus (6:11,01); Chlapi – Jan Pazourek a Roman Mornštejn (5:45,18); Veteráni – Vladimír Navara a Jiří Cisler (5:55,00). Nejrychlejším kajakářem byl Jakub Zeman, který trať maratonu zvládl za 4:50,22, na druhém místě dojel Zbyněk Laube v čase 5:16,26 a třetí místo mezi kajakáři obsadil Jan Bělka s časem 6:00,00.

Nejmladší závodnicí letošního ročníku byla Dana Haasová, která, jako háček, celý maraton ujela za 8:10,31 v 6 letech, 2 měsících a 29 dnech. Rekord ovšem letos padl ve statistice nejstarších závodníků. Tím se letos stal Karel Hladík, který sám na kajaku dokázal ve svých 81 letech, 4 měsících a 27 dnech zdolat maraton za 8:04,38. Kéž bych v jeho věku dokázal alespoň chodit.

 

39. ročník - 2016

Také při letošním 39. ročníku Vodáckého maratonu na Berounce nás stav vody v řece pořádně potrápil. Ani ne tak nás pořadatele, ale myslím tím hlavně všechny závodníky, kteří letos odstartovali a zejména ty, kteří do cíle v limitu dojeli. Letos byla situace s vodou ještě podstatně horší než loni. Například dle záznamů ČHMÚ dva dny po maratonu protékal Berounkou nejnižší pozorovaný průtok v historii sledování této stanice. Tedy jedná se o nejnižší průtok pro třetí květnovou dekádu minimálně za posledních 65 let. Průtok na Berounce byl pro potřeby 39. ročníku Vodáckého maratonu nalepšován z nádrží Nýrsko, České Údolí, Hracholusky a Žlutice. Například z Nýrska až do Branova tak voda putovala 174 říčních km, což jí trvalo asi 55 hodin. Nejvíce vody bylo z tohoto pohledu za účelem nalepšení podmínek Vodáckého maratonu „obětováno“ z nádrže České Údolí na Radbuze a to 15 cm. Celkový efekt nádrží v profilu Liblín byl asi +6,5 m3/s. Bez nalepšení z nádrží by byl průtok na trase Vodáckého maratonu letos asi poloviční, tedy druhý nejnižší od roku 1978 (za rokem 1998).

Při letošním 39. ročníku jsme odstartovali 67 posádek, 1 singla, 1 pramici a 3 kajaky; dohromady tedy celkem 72 lodí. Přes naše počáteční obavy, že budeme muset prodloužit časový limit, jich nakonec v původně stanoveném limitu dojelo 59, takže vyhlášení mohlo začít v obvyklém čase, což je v 18:15 hodin.

V absolutním pořadí 39. ročníku Vodáckého maratonu na Berounce zvítězila posádka ve složení Jan Pazourek a Roman Mornštejn v čase 6:03,45, druzí s časem 6:07,03 byli Otakar Venta a Stanislav Hamák a na třetím místě v čase 6:15,10 dojeli Miroslav Hájek a Jan Šárka.

Vítězné posádky letošního 39. ročníku Vodáckého maratonu na Berounce v jednotlivých kategoriích: DětskáKarel Kolář a Terezka Dytrychová (7:46,27); DámskáMíša Kuldanová a Jana Štěrbová (7:44,31); MixJiří Šach a Eliška Kurejová (7:11,48); Mix-seniorJosef Březina a Ludmila Březinová (7:31,52); JuniořiMiroslav Nejedlý a Ondřej Nejedlý (6:48,34); MužiTomáš Nedvěd a Tomáš Černík (6:26,27); ChlapiJan Pazourek a Roman Mornštejn (6:03,45); VeterániVladimír Navara a Jiří Cisler (6:16,40).

Nejrychlejším kajakářem byl Jan Žanda, který trať maratonu zvládl za 6:12,06, na druhém místě dojel Jan Příhoda v čase 6:14,07 a třetí místo mezi kajakáři obsadil Jaroslav Kougl s časem 6:20,58.

Nejmladší závodnicí letošního ročníku byla Dana Haasová, která, jako háček, celý maraton ujela za 8:24,01 v 7 letech, 2 měsících a 27 dnech. Nejstarším závodníkem letos byl Josef Kroupar, který dokázal ve svých 66 letech, 2 měsících a 23 dnech zdolat maraton za 6:24,24 a skončit tak na krásném 5. místě v absolutním pořadí posádek 39. ročníku Vodáckého maratonu na Berounce.

 

40. ročník - 2017

Téměř neuvěřitelné se stalo skutečností. Trochu jsme doufali, ale ve skrytu duše nikdo z nás nevěřil, že Vodácký maraton na Berounce společně dotáhneme až do 20. května 2017, kdy se odjel jeho 40. ročník. Ale je to tak, a proto musím poděkovat všem pořadatelům, sponzorům, partnerům a hlavně té dvaapůltisícovce závodníků, kteří ho během těch čtyřiceti let udrželi při životě.

Vodácký maraton měl svá dobrá období, ale byly také roky, kdy to vypadalo, že zanikne. Kritickým obdobím byla první polovina devadesátých let, když počet soutěžících lodí nedosahoval ani padesáti, dokonce při 14. ročníku jich odstartovalo jen 32. Naopak s příchodem nového tisíciletí se začala situace výrazně zlepšovat, počet lodí se vždy pohybuje okolo stovky a s třicátým druhým ročníkem dokonce padl také rekord v počtu 117 soutěžních posádek. V počátcích vodáckého maratonu byly posádky rozděleny jen do třech kategorií, a to na muže do 40 a nad 40 let a na smíšené posádky. Vzhledem k různorodosti závodníků i závodnic a jejich věku došlo postupem času k jejich rozšíření na současných osm kategorií, které se započítávají do bodovaného absolutního pořadí, dále samostatně soutěží kajakáři, singlíři, posádky na raftech a na pramicích. Zejména věk byl stěžejním parametrem pro toto rozdělení, protože chlapovi v nejlepších letech opravdu nemůže konkurovat dítě, které ještě tu potřebnou sílu a vytrvalost nemá, nebo naopak veterán, který oboje již pomalu ztrácí.

A rozdíly to jsou opravdu značné. Vždyť nejmladší závodník ve čtyřicetileté historii Vodáckého maratonu Jirka Michal odjel celý maraton ve věku 5 let 4 měsíců a 5 dní, naopak nejstarší závodník Karel Hladík zvládl maraton v 81 letech 4 měsících a 27 dnech. Ale posoudit hodnotu výkonů dosažených v uvedeném věku může opravdu jen ten, co těch 58,3 maratonských kilometrů alespoň jednou odjel.

Obeplout totiž zeměkouli po jejím pomyslném rovníku devětkrát a k tomu odpádlovat ještě dalších 3 312 kilometrů je docela slušný výkon. A tento výkon se během čtyřiceti uplynulých let společně povedl 2 444 účastníkům Vodáckého maratonu na Berounce. Říkám společně proto, že někdo z nich maraton jen zkusil, odjel ho a už nikdy se na start dalšího ročníku nepostavil, ale naopak mnoho dalších závodníků si tento závod napevno zařadilo do svého života a pokud jim v tom nebrání nějaký skutečně závažný důvod, tak na další ročník zase přijedou. Vždyť ve startovních listinách máme již osmadvacet závodníků, kteří na svém kontě mají více než 15 odjetých maratonů. Rekordmanem mezi nimi je Zdeněk Vosyka z Nižboru, který Vodácký maraton na Berounce odjel celkem dvaatřicetkrát, což, jen tak pro zajímavost, představuje devět a půl dne pádlování a 1 866 odjetých kilometrů.   

Avšak, vraťme se k letošnímu ročníku. Situace s vodou byla mnohem lepší než vloni. Závodníci maraton odjeli za výšky vody na vodočtu Bílá hora 132 cm (16,6 m3) a na vodočtu v Liblíně 73,2 cm (23,1 m3). Ve srovnání s historií takový mírně lepší průměr a celkem příjemné počasí i ideální vítr do zad. Pro závod byl využit celkem slušný základní přirozený odtok z povodí po předchozích srážkách z počátku května a mírně byl nadlepšen z nádrží Hracholusky, České Údolí, Klabava a Žlutice. Celkové nadlepšení průtoku z nádrží bylo o 6 až 7 m3/s.

Z vodáckého tábořiště v Dolanech letos odstartovalo 99 lodí a díky dobrým podmínkám jich do cíle v Branově ve stanoveném limitu dojelo celkem 93, z toho jedna pramice, dva rafty, dva singly a 8 kajaků. Takže velice slušný výsledek.

  V absolutním pořadí 40. ročníku Vodáckého maratonu na Berounce zvítězila posádka ve složení Otakar Venta a Stanislav Hamák v čase 5:35,46, druzí s časem 5:39,56 byli Miroslav Hájek a Jan Šárka a na třetím místě v čase 5:45,39 dojeli Jan Pazourek a Roman Mornštejn.

Vítězné posádky letošního 40. ročníku Vodáckého maratonu na Berounce v jednotlivých kategoriích: DětskáOndřej Bacík a Milan Bacík (6:54,38); DámskáViola Kašíková a Jana Štěrbová (6:28,39); MixJaroslav Tomeš a Martina Vávrová (6:44,34); Mix-seniorMartin Onderka a Kristýna Onderková (6:55,21); JuniořiMiroslav Nejedlý a Ondřej Nejedlý (6:14,45); MužiJan Podlešák a Michal Bartoň (5:58,30); Chlapi Miroslav Hájek a Jan Šárka (5:39,56); VeterániOtakar Venta a Stanislav Hamák (5:35,46).

Nejrychlejším kajakářem byl Adam Mackal, který trať maratonu zvládl za 5:27,03, na druhém místě dojel Jan Příhoda v čase 5:29,53 a třetí místo obsadil Jan Žanda s časem 5:45,42. Nejrychlejším singlířem byl Igor Kešner, který dojel v čase 7:16,53, posádka pramice ve složení Zdeněk Vosyka, Naďa Vosyková, Zuzana Malá, Oldřich Helešic a Aleš Rytina maraton zvládla za 6:58,57, na prvním místě mezi rafty byli s časem 8:43,00 Marcel a Daniel Miščíkovi, Ondřej Věchet a Martin Fišer, jako druzí dojeli v čase 8:55:37 Jan Syka, Ondřej Horák, Jakub Borka, Zdeněk Vavroušek, Jiří Matys a František Mösler. Za nejhodnotnější výkon mezi těmito loděmi pak považujeme čas 7:55,55, který dosáhl Jaroslav Kougl na více jak 70 let starém kajaku typu „Maňásek“, a který mu za ujetí celého maratonu zajistil zápis do Knihy českých rekordů.       

Nejmladší závodnicí letošního ročníku byla Monika Beránková, která maraton ujela za 8:25,37 v 6 letech, 9 měsících a 3 dnech. Nejstarším závodníkem letos byl Jiří Činčera, který dokázal ve svých 73 letech, 6 měsících a 11 dnech zdolat maraton za 6:31,57, což mu vyneslo krásné 16. místo v absolutním pořadí posádek 40. ročníku Vodáckého maratonu na Berounce.

Velkým překvapením a hlavně zpestřením vyhlašování byla žádost vítěze kategorie Mix Jardy o ruku svého háčka Martiny včetně předání zásnubního prstýnku, a to přímo na stupních vítězů.