Vodácký maraton na Berounce

Průběh 26. až 30. ročníku, přehled o podmínkách, výsledky

26. ročník - 2003

26. ročníku, který se jel 24. května 2003, se zúčastnilo 97 posádek z nichž 69 dojelo do cíle v době, když ještě časoměřiči seděli se stopkami u řeky. Bojovalo se urputně, protože se začalo soutěžit o nový putovní pohár, který Vodáckému maratonu věnovali plzeňští vodáci Zdeněk Fiala a Láďa Kellner. Jediným problémem tohoto ročníku byl stav vody v řece. Opět nám na závod pouštěli vodu, ale začali ji vypouštět o něco později. Stalo se tak, že jsme pouštěnou vodu předjeli a do cíle se vlastně dojíždělo za stavu, jako by vodu vůbec nepustili. Nejrychleji se s touto nepříjemnou skutečností vyrovnala smíšená posádka Zuzana Zieglerová (Hradilová) a Jirka Hradil, kteří do cíle dojeli za 6:05,20. Na druhém místě časem 6:22,10 skončili Pavel Kotrla a Josef Kroupar, třetí místo časem 6:29,34 obsadili Zdeněk Fiala a Ladislav Kellner.

Vítězné posádky v jednotlivých kategoriích: Dětská – Tereza Lisá a Jirka Lisý (7:11,47), Juniorská – Michal Urbánek a Honza Zítek (6:32,46), Dívčí+Dámská – Kateřina Králová a Barbora Pochylová (7:38,42), Mix-junior – Zuzana Zieglerová (Hradilová) a Jiří Hradil (6:05,20), Mix-senior – Soňa a Zdeněk Vlčkovi (6:58,25), Muži – Miroslav Nejedlý/1975/ a Jan Prýca (6:33,07), Chlapi – Pavel Nejedlý a Miroslav Nejedlý/1952/ (6:39,38), Veteráni – Pavel Kotrla a Josef Kroupar (6:22,10), Zvláštní – Zdeněk Poledník a Ondřej Malík, kteří jeli na veslařském skullu (6:28,22).

27. ročník - 2004

27. ročník se jel 22. května 2004 a na jeho startu se sešlo 97 posádek. Tentokrát nám vodu pustili v dostatečném předstihu a tak se na 147 centimetrech a s průtokem 18,7 m3/s jelo docela dobře. Do cíle v časovém limitu do 17:00 hodin dojelo celkem 70 posádek. Nejrychlejší posádkou byli Josef Kroupar a Pavel Kotrla, kteří dosáhli času 5:54,21. Na druhém místě v absolutním pořadí byla s časem 6:02,23 posádka ve složení Vítězslav Vondra a Alexandr Rasputin a třetí místo obsadili Jarda Kocek a Dušan Slavkovský, kteří dojeli v čase 6:03,56. Počasí při tomto ročníku nám moc nepřálo, na startu jsme naměřili pouhých 7,9°C a v cíli na branovském tábořišti bylo o půlnoci dokonce jen pouhých 3,1°C. Ale nepršelo a zima zas tolik, nám vodákům, nevadí.

Vítězné posádky v jednotlivých kategoriích: Dětská – Vladimír a Honza Navarové (6:41,11) Dívčí+Dámská – ze 4 odstartovaných posádek do 17 hodin nedojela ani jedna, Mix-junior – Petr a Štěpánka Zieglerovi (6:50,16), Mix-senior – Milan Pinta a Květa Šebestová /Sobotková/ (6:49,58), Junioři – Vítězslav Vondra a Alexandr Rasputin (6:02,23), Muži – Jaroslav Kocek a Dušan Slavkovský (6:03,56), Chlapi – Karel Hájek a Martin Pelichovský (6:35,45), Veteráni – Josef Kroupar a Pavel Kotrla (5:54,21). Zvláštní – Zdeněk Poledník a Ondřej Malík na veslařském skullu měli čas 6:03,14.

28. ročník - 2005

Počet startujících posádek při 28. ročníku, který se jel 21. května 2005, se přehoupl přes stovku. Z Dolan odstartovalo celkem 101 lodí a závod se jel za ideálních podmínek, když vodočet v Bíle hoře ukazoval 157 cm a průtok vody v řece byl 22,3 m3/s. Přesto 21 posádek nestačilo do cíle v časovém limitu pro měření časů do 17:15 dojet včas. Zřejmě dali přednost sluníčku, protože ve tři hodiny odpoledne jsme v cíli naměřili teplotu 26,5°C. Nejlépe se s horkem a s celou tratí poprala posádka ve složení Martin Kadlec a Jan Šámal, kteří cílem projeli v čase 5:09,01 a získali tak první místo v absolutním pořadí. Na druhém místě skončili Pavel Kotrla a Josef Kroupar, kteří maraton odjeli za 5:29,54 a časem 5:38,54 dosáhla třetího místa posádka Vítězslav Vondra a Alexandr Rasputin.

Vítězné posádky v jednotlivých kategoriích: Dětská – Vladimír a Honza Navarové (6:03,11) Dívčí a Dámská – Ladislava a Soňa Vlčková (6:25,57), Mix-junior – Šárka Bundová a Jindřich Šulc (6:27,50), Mix-senior – Petr a Štěpánka Zieglerovi (6:27,26), Junioři – Michal Urbánek a Honza Zítek (5:48,42), Muži – Martin Kadlec a Jan Šámal (5:09,01, Chlapi – Karel Hrach /1976/ a Karel Hrach /1949/ (5:42,36), Veteráni – Pavel Kotrla a Josef Kroupar (5:29,54), Zvláštní – Jarda Kougl na kajaku (5:29,33).

29. ročník - 2006

29. ročník se jel 20. května 2006 a na jeho startu se sešlo 106 posádek. Povodí Vltavy v Plzni otevřelo ventily nádrží dostatečně a tak se na 161 centimetrech a s průtokem 23,7 m3/s jelo docela dobře. Do cíle v časovém limitu do 17:00 hodin dojelo celkem 96 posádek. Nejrychlejší posádkou letošního ročníku byli Martin Kadlec a Honza Šámal, kteří dosáhli času 4:59,53, což je druhý nejrychlejší čas v historii maratonu. Rekord zatím drží Jirka Semrád a Jirka Belfín, kteří při 10. ročníku dojeli v čase 4:57,23. Na druhém místě v absolutním pořadí byla s časem 5:21,56 posádka ve složení Josef Kroupar a Pavel Kotrla a třetí místo obsadili Kuba Rumburak a Miloš Mulisák, kteří dojeli v čase 5:23,43. Na startu tohoto 29. ročníku jsme naměřili 13,3°C a v cíli na branovském tábořišti bylo odpoledne 18,8°C. Ještě ve 21:05 hodin bylo 13,2°C, pak přišla bouřka a vichřice a teplota během půl hodiny klesla na 7,2°C. Tato bouřka ukončila i večerní program, protože strhla plachtu z návěsu, potrhala stany a přestala jít elektrika.

Vítězné posádky v jednotlivých kategoriích: Dětská – Josef Vild a Josef Vild (6:04,27) Dívčí+Dámská – Andrea Cafourková a Kristýna Abrhámová (6:21,20), Mix-junior – Jiří Pokuta a Darina Pěkná (5:51,10), Mix-senior – Vladimír Navara a Petra Havlová (5:51,19), Junioři – Jakub Rumburak a Miloš Mulisák (5:23,43), Muži – Martin Kadlec a Honza Šámal (4:59,53), Chlapi – Karel Hrach a Karel Hrach (5:30,59), Veteráni – Josef Kroupar a Pavel Kotrla (5:21,56). Zvláštní – Pavel Vrána na singlu měl čas 5:25,14.

30. ročník - 2007

19. května 2007 byl odstartován jubilejní 30. ročník Vodáckého maratonu na Berounce. Do tohoto datumu toho moc nenapršelo, ale přesto nám Povodí Vltavy vyšlo vstříc a Berounkou teklo 17,4 kubických metrů při výšce 143 cm na vodočtu Bílá Hora. K plynulému splutí celé trasy pomohlo také omezení provozu některých vodních elektráren, zejména MVE v Darové. Poslední měřený čas byl v 16:45 a do této doby dojelo do cíle celkem 73 posádek, dalších 20 posádek dojelo až po limitu nebo nedojelo vůbec. Posádku na prvním místě v absolutním pořadí tvořili Martin Kadlec a Honza Šámal, kteří zvítězili potřetí za sebou a tím převzali do osobního vlastnictví pohár, který Vodáckému maratonu po 25. ročníku věnovali Zdeněk Fiala s Láďou Kellnerem. Dosáhli čas 5:27,35. Na druhém místě v absolutním pořadí skončili časem 5:51,15 Jiří Pokuta a Vítězslav Vondra a třetí příčku absolutního pořadí obsadila časem 5:57,31 posádka ve složení Pavel Kotrla a Josef Kroupar. Na startu jsme ráno naměřili 8 a v cíli pak 25,4°C. Voda měla jen 11°C. Po vyhlášení zahráli Schovanky, Ponožky pana Semtamťuka a Vodáci, děti z mateřské školy Pod Homolkou předvedli ve třech vstupech překrásná předtančení. Hudební produkce byla ukončena něco po půlnoci, ale u táboráku se pokračovalo téměř do rána.

Vítězné posádky v jednotlivých kategoriích: Dětská – Milan Fencl a Barbora Fenclová (6:44,11), Dívčí+Dámská – Tereza Hodaňová a Soňa Vlčková (7:05,09), Mix-junior – Vladimír Štěpán a Magdaléna Křivská (6:27,55), Mix-senior – Jan Šírer a Nataša Jungmanová (6:57,45), Junioři – Michal Urbánek a Honza Zítek (6:03,21), Muži – Martin Kadlec a Honza Šámal (5:27,35), Chlapi – Karel Hrach a Karel Hrach (6:05,54), Veteráni – Josef Kroupar a Pavel Kotrla (5:57,31). Zvláštní – Jaromír Svoboda na kajaku měl čas 5:42,27.

Pevně věříme, že s novým desetiletím se příští rok na startu Vodáckého maratonu setkáme s nejméně stejným počtem posádek jako dosud a s dalšími ročníky se tento počet bude neustále zvyšovat. To je přání celého kapitánského můstku.