Vodácký maraton na Berounce

Průběh 21. až 25. ročníku, přehled o podmínkách, výsledky

21. ročník - 1998

Vítězství ve smíšených posádkách si při 21. ročníku, konaném 23. května 1998, zopakovali Jarda Holický a Libuše Počinková, když trať propluli za 7:44,45. Časy vítězných posádek byli oproti jiným ročníkům o mnoho horší. Mohl za to katastrofálně nízký stav vody v Berounce a kdo neuměl dobře běhat v mělké vodě, neměl šanci se umístit na předním místě. Za celých dvacet předcházejících let nebyl naměřen na vodočtu Bílá Hora tak nízký stav jako letos, když hladina dosáhla pouhých 89 centimetrů. Průtok byl taky „úctyhodný“, když masa vody valící se za jednu sekundu Berounkou dosáhla objemu 2,6 m3. V tomto vodácko-běžeckém maratonu zvítězila posádka Jirka Semrád a Míra Šmíd časem 6:51,57, těsně za nimi dojeli v čase 6:52,22 Marek a Jirka Spěváčkové a třetí místo časem 6:59,20 obsadili Pavel Hecler a Jiří Karas.

22. ročník - 1999

Nejrychleji zvládli trať 22. ročníku maratonu, který se jel 22. května 1999, loňští vítězové Jirka Semrád a Míra Šmíd. V cíli jim naměřili čas 5:23,15. Jako druzí dojeli Jiří Karas a Pavel Hecler v čase 5:27,45 a za nimi s třetím nejlepším časem 5:28,30 skončila posádka Michal Diviš a Jan Eibisch. Ve smíšených posádkách vyhráli po třetí za sebou Jarda Holický a Libuše Počinková časem 6:04,40.

23. ročník - 2000

20. května 2000 byl pro 69 posádek odstartován 23. ročník. Opět došlo k situaci, kdy vítězná posádka z předcházejících dvou ročníků měla obhajovat svá vítězství a pokud by se jí to povedlo, získat pro sebe putovní pohár. Ale ani tentokrát se to nepovedlo a pohár mohl nadále zůstat jako putovní v rukách pořadatelů. Zásluhu na tom měla posádka Jirky Spěváčka a Marka Spěváčka, která s přehledem zvítězila a dosáhla času 5:52,27. Loňští a předloňští vítězové Jirka Semrád a Míra Šmíd obsadili i přes určité zdravotní problémy na trati druhé místo časem 6:09,22. Čas 6:10,16 rozhodl o umístění Michala Diviše a Jana Eibische na třetím místě. Na prvním místě ve smíšených posádkách byla vítězná posádka předcházejících třech ročníků vystřídána Zdeňkem Vlčkem a Ladislavou Vlčkovou, kteří cílem projeli v čase 6:34,45.

24. ročník - 2001

19. května 2001 jsme se sešli u 24. ročníku Vodáckého maratonu. Jako nejrychleji ze 72 posádek zvládli trať maratonu Jirka Spěváček a Marek Spěváček za 5:31,57 a obhájili tak své vítězství z minulého ročníku. Na druhém místě dojela v čase 5:48,41 posádka Zdeněk Fiala a Ladislav Kellner a s časem 5:50,33 skončili na třetím místě Michal Diviš a Jan Eibisch. Na nejvyšší stupínek ve smíšených posádkách se po roční pauze vrátili Jarda Holický a Libuše Počinková, když maraton zvládli za 6:34,36. Gabriela Muchová a Martina Muchová, jako jediná dívčí posádka tohoto ročníku, dojely do cíle za 8:03,49.

25. ročník - 2002

25. ročník se jel 18. května 2002 a na startu v Dolanech se sešlo 102 posádek. Do cíle v Nezabudicích jich do půl šesté dojelo 85. Od tohoto ročníku se začalo soutěžit v devíti kategoriích. V dětské startovalo 6 posádek, v juniorské 11, ve spojené dívčí a dámské 4, mix-junior měl 10 a mix-senior 4, v mužích jelo 45, v chlapech 16 a ve veteránech 2 posádky. Mimo těchto devíti kategorií jela ještě kategorie zvláštní (všechno co plave), ve které jely 4 posádky. Vítězové z předcházejících dvou ročníků Jirka a Marek Spěváčkové dosáhli času 5:41,05 a umístili se tak opět na prvním místě. Pro ně úžasný výkon, ale pro nás citelná ztráta, protože tímto jejich třetím vítězstvím v řadě za sebou přišel Vodácký maraton o svůj putovní pohár. Druhé místo časem 5:48,17 obsadili Daniel Bednář a Martin Skala a na třetím místě za 5:58,47 dojeli Zdeněk Fiala a Ladislav Kellner.

Vítězné posádky v jednotlivých kategoriích:
Dětská – Josef a Michal Urbánkovi (6:07,39), Juniorská – Jakub Pěnkava a Jaroslav Cafourek (6:23,36), Dívčí+Dámská – Tereza Hodaňová a Soňa Vlčková (7:17,10), Mix-junior – Andrea Málková a Miroslav Kouřimský (6:32,26), Mix-senior – Anna a Miroslav Nejedlých (7:02,26), Muži – Marek a Jiří Spěváčkové (5:41,05), Chlapi – Zdeněk Fiala a Ladislav Kellner (5:58,47), Veteráni – Zdeněk Vosyka a Josef Láznička (6:25,53), Zvláštní – Josef Husník na kajaku (7:31,23). Kuriozitou letošního ročníku byl start psa Fíka, který místo háčka neopustil ani při sjíždějí jezu v Darové. Se svým páníčkem Jindrou Egnerem dojel ve zvláštní kategorii na třetím místě v čase 8:37,13.