Vodácký maraton na Berounce


Jedu VMB poprvé

Jedu maraton poprvé. Co bych měl vědět?

Loď a výbava

Rozhodnutí jet poprvé Vodácký maraton na Berounce již padlo či k němu není daleko. Na čem ale závod odjet? Vodácký maraton na Berounce je závod klasických turistických kanoí. Ty podléhají určitým pravidlům, která najdete v propozicích. Obecně lze říci, že jakákoli neupravovaná běžná turistická kanoe určitě odpovídá pravidlům. Pokud nemáte vlastní kanoi, není třeba věšet hlavu. Spolupracujeme s vodáckou půjčovnou, na stránkách lze najít kontakt pro vyřízení zápůjčky za zvýhodněnou cenu (kanoe, pádla, vesty, popř. barel). Děti do 15 let mají vestu povinnou. Doporučujeme též pevnou obuv do vody. Závod se jede celý den, myslete na to v případě slunečného počasí (krém, pokrývka hlavy atd.). Maraton je možné absolvovat i na singlu, kajaku, pramici, raftu, paddleboardu. Přehled všech kategorií je uveden v propozicích.

Logistika závodníka

Tuto část není radno podcenit. Je třeba se dostavit na start v Dolanech. Odsud odjíždíte lodí po vodě do Branova a může po vás zůstat na startu auto. Pořadatelé nezabezpečují odvoz z cíle zpět na start. Každý si musí odvoz zabezpečit sám. Posádkám, které odstoupí po trase závodu, taktéž není poskytována doprava do cíle. V itineráři uvedena vhodná místa k předčasnému ukončení závodu (blízkost silnice). Ze startu jede do cíle pořadatelská dodávka, do které je možné si odložit osobní zavazadlo, se kterým se uvidíte až v cíli po dokončení závodu.

 

Součástí startovného je možnost bezplatně stanovat z pátku na sobotu na startu v Dolanech a od pátku do neděle v Branově.

Registrace

Kanoi a logistiku už máte vyřízenou. Dále je třeba se registrovat do závodu. Registrace jsou spuštěny v období od 1. dubna daného roku do půlnoci poslední neděle před startem. Přihlášku je nejlepší vyplnit online na stránkách závodu. V průběhu posledního týdne před startem se na stránkách objeví startovní listina včas přihlášených posádek. Nestihli jste registraci? Nevadí, přihlášku k závodu je možné podat i na startu. Tiskopisy jsou k dispozici. Startovné se platí hotově na startu. V propozicích najdete proceduru, jak se dokončit registraci na startu (výdej startovního čísla na loď, platba startovného, itinerář trasy, podpis přihlášek, stravenky atd.).

Start

Po úspěšné registraci mají posádky čas na poslední přípravy. První posádky startují tradičně v 8:00. Specifikum startu je, že maraton je jako jediný v ČR startován intervalově, a to po třech lodích. Online přihlášené posádky startují dříve, posádky přihlášené ráno před startem jsou vypuštěny do závodu na konci startovního pole. Nebojte, čas se v cíli odečítá čistý.

Jídlo a pití

Většina posádek si veze veškeré zásoby s sebou a nikde nezastavují. Počítejte, že závod bude trvat kolem sedmi, osmi hodin. Je třeba si vzít jak jídlo tak obzvláště dostatek tekutin. U pití počítejte dva litry na osobu, při předpovědi slunečného počasí rozhodně více.

Cíl

Kemp Branov - neuvěřitelné se stává skutečností! Slyšeli jste mocné povzbuzování od Saši a sirénu, propluli jste cílovými bojkami. Nezdá se to, ale voda v cíli celkem táhne, je třeba včas zabočit ke břehu. Po vytažení lodi, odpočinku, fotografiích, objetích a gratulacích se můžete jít podívat k cílovému stanu. Zde najdete průběžně aktualizované výsledky závodu. Pamatujte na to, že posádky startující vzadu vás stále můžou časově předskočit, aniž by vás předjely na vodě – kouzlo intervalového závodu. Časomíra ukončuje měření v 17:20. Posádkám, které do cíle dorazí po tomto čase nebude čas změřen a započítán. Ve výsledkové listině budou tyto posádky uvedeny, že dojely po časovém limitu. 

 

Na startu vám byly vydány poukázky na občerstvení. Ty lze uplatnit v kiosku v kempu, další občerstvení je oproti vlastní úhradě.

 

Od 18:00 proběhne vyhlášení výsledků jednotlivých kategorií a absolutního pořadí. Po té oficiální část akce končí a následuje volná zábava, posezení u táboráku nebo tanečky za doprovodu živé hudby.